Odwiedziło nas
2424253 gości

   

Świetlica
BIZNESOWE CZWARTKI

Co tydzień, w każdy czwartek, na siódmej godzinie lekcyjnej, odbywają się zajęcia, na których uczniowie zapoznają się z ogólnymi podstawami ekonomii i przedsiębiorczości.

Skąd się wzięły pieniądze i jak funkcjonują? Czy są tylko sposobem otrzymywania zapłaty i narzędziem, dzięki któremu kupujemy to, co chcemy? Jak to się dzieje, że pieniądze rosną? Takie pytania zadaje sobie każdy z nas już od najmłodszych lat. Z wiekiem znajdujemy na nie odpowiedzi, jednak kolejnych pytań wciąż przybywa…

Image

Na zajęciach Biznesowego Czwartku zapoczątkowana została wędrówka w poszukiwaniu wiedzy o pieniądzach, o tym, jak funkcjonują i czy rzeczywiście „forsa wprawia w ruch ten świat”. Podróż ta okazuje się o wiele bardziej zabawniejsza i bardziej pouczająca, a także bardziej wzbogacająca, niż nam się wydawało to na początku. Mamy nadzieję, że ta przygoda będzie trwać, rozbawiać i inspirować, wyjaśniając, jak funkcjonują pieniądze i jak można sprawić, żeby pracowały dla nas dokładnie tak, jak chcemy.

Image

Oprócz lekcji tematycznych, odbyły się spotykania z ciekawymi ludźmi, którzy starali się przybliżyć dzieciom np. proste metody oszczędzania (np. z przedstawicielem Rejonu Energetycznego w Ostrołęce), przedstawicielkami PKO Banku Polskiego, które wprowadziły uczniów, w bardzo ciekawy sposób, w świat ogólnej bankowości i zasad oszczędzania w tego typu instytucjach. W najbliższym czasie zostaną założone książeczki SKO i uczniowie sami będą mogli monitorować stan własnych kont J. W przyszłym miesiącu będzie wyjście do banku, by z perspektywy klienta ale i pracownika tej instytucji, poznać zasady jej funkcjonowania. Na początku grudnia 2016 roku. Odbyła się wycieczka – „Warszawa – EKONOMICZNIE”. Dzieciaki, wraz z przewodnikiem, odwiedziły ważne miejsca związane z pieniędzmi – NBP – Centrum Pieniądza oraz Mennicę Polską.

Image

tekst Aneta Zyśk, zdjęcia Marzena Staśkiewicz

 
ZACZAROWANY WTOREK - CO TO ZNACZY BYĆ PRZYJACIELEM

Każdy chciałby mieć dobrego przyjaciela – wszak to prawdziwy skarb. Na dzisiejszych zajęciach zastanawialiśmy się, co oznacza być dobrym przyjacielem. Wypisywaliśmy jego cechy na dużej odrysowanej postaci. Tworzyliśmy również zespołowo pomnik przyjaźni.

Image

Image

Image

Dorota Żebrowska

 
ZACZAROWANY WTOREK - BARDZO WESOŁE MIASTECZKO


We wtorek czarowaliśmy słowem i wyobraźnią. Czytaliśmy na różne sposoby wiersz „Bardzo wesołe miasteczko”, układaliśmy rymowanki. Trenowaliśmy spostrzegawczość wypełniając teścik związany z wierszem. Na koniec tworzyliśmy z kilku różnych przedmiotów nową zabawkę do zaczarowanego miasteczka.

Image

Dorota Żebrowska

 
GRZECZNY PONIEDZIAŁEK - W KRAINIE EMOCJI

Każdy z nas przeżywa różne uczucia. Są one reakcjami naszego organizmu, naszej psychiki na otaczający nas świat. Jedne z nich są przyjemne, inne smutne lub nawet bolesne. Są takie, na które czekamy i takie, których chętnie unikalibyśmy. Wszystkie jednak są nam potrzebne.

Image

 

 

Nie ma uczuć dobrych i złych. Powinniśmy wiedzieć, że dobry bądź zły może być jedynie sposób ich wyrażania, sposób radzenia sobie z nimi.

Image Image

 

O różnych emocjach mówiliśmy podczas poniedziałkowych zajęć. Trenowaliśmy różne dobre sposoby ich wyrażania. Mamy nadzieję, że te umiejętności będziemy wykorzystywać na co dzień.

Image

 

Image

Dorota Żebrowska

 

 
Środa z wykrywaczem

O tym, że w Wojciechowicach znajdują się charakterystyczne budynki z czerwonej cegły wiedzą chyba wszyscy. Jednak nie wszyscy wiedzieli, co się w nich znajdowało. Mieliśmy okazję się o tym przekonać. Podzieleni na 3 grupy dostaliśmy listę zadań: zlokalizować budynek ze zdjęcia, zaznaczyć obiekty na mapie, szybkim marszem pokonać wyznaczony teren, zastanowić się jak zmierzyć czas bez zegarka, dowiedzieć się co mieściło się w budynkach z czerwonej cegły i zebrać się w miejscu gdzie na mapie zaznaczony był skarb.

 

Image

Nie wszystkie zadania udało nam się wykonać. Na przykład nie dowiedzieliśmy się co było w tych budynkach z czerwonej cegły, ale z łatwością znaleźliśmy zaznaczony skarb.

 

Image

Pani Iwona z wykrywaczem metalu pomogła nam go zlokalizować i wykopać. Znaleźliśmy oryginalne carskie guziki (dokładnie takie jakie mieli przyszyte do mundurów żołnierze, którzy mieszkali kiedyś w Ostrołęce - właśnie w tych budynkach z czerwonej cegły). Wykopaliśmy też oryginalną carską klamrę, guziki ułanów, którzy również tutaj stacjonowali. Z reprodukcji starych fotografii mogliśmy się przekonać, że na naszym boisku szkolnym ćwiczyli kiedyś żołnierze rosyjscy, polscy i niemieccy. Najbardziej jednak ucieszyło nas znalezienie pudełka cukierków.

 

Image

Podczas tych „wykopów” padło pytanie: „Czy to żołnierze zakopali te skarby?” Odpowiedź była oczywiście przecząca. Niestety to pani ukryła w ziemi maleńkie okruchy historii, ale nie zmienia to faktu, że miejsce, na którym zbudowano naszą szkołę pamięta niejedną ciekawą historię.

 

Image

 

Image

I.P.R.

 

 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 82 - 90 z 91


29 Maja 2023
Imieniny obchodzą:
Bogusława, Maksymilian,
Maria Magdalena

Wakacje!!!

©Społeczna Szkoła Podstawowa STO im. ks. Jana Twardowskiego w Ostrołęce 2007 | Na górę