Odwiedziło nas
1459310 gości

   

Środa z wykrywaczem

O tym, że w Wojciechowicach znajdują się charakterystyczne budynki z czerwonej cegły wiedzą chyba wszyscy. Jednak nie wszyscy wiedzieli, co się w nich znajdowało. Mieliśmy okazję się o tym przekonać. Podzieleni na 3 grupy dostaliśmy listę zadań: zlokalizować budynek ze zdjęcia, zaznaczyć obiekty na mapie, szybkim marszem pokonać wyznaczony teren, zastanowić się jak zmierzyć czas bez zegarka, dowiedzieć się co mieściło się w budynkach z czerwonej cegły i zebrać się w miejscu gdzie na mapie zaznaczony był skarb.

 

Image

Nie wszystkie zadania udało nam się wykonać. Na przykład nie dowiedzieliśmy się co było w tych budynkach z czerwonej cegły, ale z łatwością znaleźliśmy zaznaczony skarb.

 

Image

Pani Iwona z wykrywaczem metalu pomogła nam go zlokalizować i wykopać. Znaleźliśmy oryginalne carskie guziki (dokładnie takie jakie mieli przyszyte do mundurów żołnierze, którzy mieszkali kiedyś w Ostrołęce - właśnie w tych budynkach z czerwonej cegły). Wykopaliśmy też oryginalną carską klamrę, guziki ułanów, którzy również tutaj stacjonowali. Z reprodukcji starych fotografii mogliśmy się przekonać, że na naszym boisku szkolnym ćwiczyli kiedyś żołnierze rosyjscy, polscy i niemieccy. Najbardziej jednak ucieszyło nas znalezienie pudełka cukierków.

 

Image

Podczas tych „wykopów” padło pytanie: „Czy to żołnierze zakopali te skarby?” Odpowiedź była oczywiście przecząca. Niestety to pani ukryła w ziemi maleńkie okruchy historii, ale nie zmienia to faktu, że miejsce, na którym zbudowano naszą szkołę pamięta niejedną ciekawą historię.

 

Image

 

Image

I.P.R.

 

 

19 Września 2019
Imieniny obchodzą:
Alfons, Alfonsyna,
January

Wakacje!!!

©Społeczna Szkoła Podstawowa STO im. ks. Jana Twardowskiego w Ostrołęce 2007 | Na górę