Odwiedziło nas
1416458 gości

   

STOP DOPALACZOM!

Czym są dopalacze?

Samo słowo „dopalacze” pojawiło się w mediach przed kilkoma laty i wręcz natychmiast zrobiło oszałamiającą karierę. Jest to słowo używane potocznie do nazwania substancji psychoaktywnych, w swym działaniu podobnych do narkotyków, ale dostępnych w wolnej sprzedaży. Innym określeniem dopalaczy są legalne narkotyki. Zdaniem toksykologów termin dopalacze służy do określania substancji nie zawierających w swoim składzie chemicznym komponentów uznawanych przez przepisy Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii za substancje psychotropowe lub za środki odurzające oraz uznawanych za trucizny w Ustawie o substancjach trujących (Dz. U. Nr 22, poz. 116). Środki te wpływają pobudzająco i stymulująco na ośrodkowy układ nerwowy, mają działanie relaksujące i rozluźniające, ale mogą działać również halucynogennie, a w szczególnych przypadkach nawet psychodelicznie.

Z czego zrobione są dopalacze?

Benzylpiperazyna (BZP) – jest pochodną piperazyny i jedną z najbardziej znanych sprzedawanych w formie dopalaczy substancją syntetyczną. Ze względu na to, że jest substancją psychoaktywną, pobudzającą swym działaniem imituje działanie MDMA ( substancji wchodzącej w skład tabletek extasy) oraz amfetaminy. Efekty uboczne po jej zażyciu to m.in. :

 • wymioty i nudności,
 • bóle brzucha i głowy,
 • przyspieszony puls,
 • bezsenność, niepokój, stany lękowe, wahania nastroju,
 • drgawki,
 • okresowa impotencja,
 • drgawki.

Trifluorometylofenylpiperazyna (TFMPP) – najczęściej występuje w połączeniu z benzylpiperazyną. Jest to substancja psychoaktywna, stymulująca, podobnie do BZP jest pochodną piperazyny. Efekty jej zażycia podobne są do tych po zażyciu MDMA, lub LSD połączonego z amfetaminą. Skutki uboczne jej zażycia to m.in. :

 • brak apetytu,
 • bezsenność,
 • migreny,
 • wymioty,
 • kołatanie serca,
 • odwodnienie organizmu.

JWH – 018 – agonista (syntetyczny czynnik współdziałający) receptorów kanabinoidowych (receptory sprzężone z białkiem G). Jego działanie nie zostało jeszcze przebadane klinicznie. Wiemy natomiast, że jej zażycie powoduje efekty zbliżone do tych osiąganych po zażyciu haszyszu lub marihuany. Efekty uboczne obserwowane po jej zażyciu to:

 • podwyższone ciśnienie krwi,
 • zaburzona koordynacja ruchowa,
 • pogorszenie uwagi, spadek koncentracji,
 • wysuszenie śluzówek i przekrwienie gałek ocznych,
 • szybsze tętno,
 • urojenia.

4-metylometkatynon – mefedron (4 –MMC) – substancja syntetyczna, pobudzająca i wyzwalająca empatię. Swym działaniem imituje kokainę lub amfetaminę. Sprzedawany jako „sole do kąpieli” lub legalny odpowiednik extazy. Niepożądane skutki jej zażycia to m.in.:

 • zwiększone ciśnienie krwi,
 • kołatanie serca,
 • oczopląs i szczękościsk,
 • bóle i zawroty głowy oraz klatki piersiowej,
 • drgawki, szczególnie drżenie rąk,
 • zaburzenia pamięci,
 • obniżona koncentracja,
 • bezsenność,
 • halucynacje,
 • stany depresyjne i paranoidalne,
 • rozdrażnienie,
 • nudności.

2 C – B – jest to substancja psychodeliczna i halucynogenna. Powoduje zaburzenia orientacji i percepcji oraz intensyfikację bodźców. Prócz dopalaczy tworzy się z niej również extasy, amfetaminę i metaamfetaminę. Działanie tej substancji jest porównywalne z działaniem extasy i LSD.

W sklepach z dopalaczami prócz mieszanek syntetycznych pojawiły się również, charakteryzujące się psychodelicznym działaniem mieszanki ziołowe. Objawy uboczne po ich zażyciu to m.in.:

 • zmęczenie fizyczne i psychiczne,
 • spłycony oddech,
 • obniżona koncentracja i apatia,
 • bóle głowy oraz bóle w klatce piersiowej,
 • stany lękowe.

SalviaDivinorum – Szałwia wieszcza, zwana inaczej „Boską szałwią” – wg ekspertów Uniwersytetu Medycznego w Łodzi jest najsilniejszą halucynogenną substancją naturalną jaką do tej pory przebadano naukowo. Swoje silne działanie zawdzięcza salwinorynie A, która jest jej głównym aktywnym składnikiem. Siłą działania przewyższa ją jedynie syntetyczne LSD, sama szałwia wieszcza działa 400 razy silniej niż meskalina. Charakterystyczną cechą dla „Boskiej szałwii” jest to, że ma bardzo różnorodne działanie, zależne od dawek, osobistych cech osoby zażywającej oraz jej nastroju. Efekty jakie można uzyskać po jej zażyciu to:

 • halucynacje połączone z niekontrolowanymi zachowaniami,
 • koszmary, omamy i urojenia,
 • przejściowa amnezja,
 • utraty świadomości, nudności i wymioty,
 • pojawiają się problemy z poruszaniem się,
 • ataki śmiechu,
 • silne pocenie się i dreszcze,
 • bóle głowy.

Amanitamuscaria – Muchomor czerwony – grzyb halucynogenny, sprzedawany w smartshopach w 12,5 gramowych porcjach pod nazwą „Flyagaric”. Spożywanie owocników tych grzybów w postaci wywarów lub środków do żucia powoduje stan podobny do tego po spożyciu alkoholu. Efekty uboczne to m. in.:

 • halucynacje zarówno słuchowe jak i wzrokowe,
 • wywołane zawrotami głowy problemy z utrzymaniem równowagi,
 • osłabienie, nudności i problemy żołądkowe,
 • wysoka gorączka (do 40ᵒ C), pocenie się, zarumienienie skóry,
 • suchość w buzi,
 • brak reakcji źrenic,
 • może pojawić się amnezja,
 • może wystąpić wyczulenie wszystkich zmysłów,
 • zmienność nastrojów, od przygnębienia do napadów szału,
 • może wystąpić śpiączka.

Mitragynaspeciosa - jego sproszkowane liście sprzedawane są pod nazwą „Kratom” jako dopalacz, natomiast ekstrakt z tej rośliny ok. 30 razy silniejszy od liści sprzedawany jest pod nazwą „Złoty kratom”. Są to substancje przeznaczone do żucia lub sporządzania wywarów, które spowodować mogą:

 • wymioty,
 • depresję,
 • obniżenie zdolności seksualnej,
 • osłabienie sprawności psychomotorycznej

Argyreianervosa - Powój hawajski – roślina pochodzenia azjatyckiego, której głównym składnikiem psychoaktywnym jest ergina, znana także jako LSA (amid kwasu 
D-lizergowego), jego syntetycznym odpowiednikiem jest 10 do 50 razy silniejsze LSD. Stan odurzenia po jego zażyciu utrzymuje się od 4 do nawet 14 godzin. Zażycie Powoju hawajskiego może spowodować:

 • halucynacje zarówno słuchowe jak i wzrokowe,
 • nadwrażliwość na światło,
 • nudności i problemy żołądkowe,
 • depresje ( w tym uporczywe przemyślenia, próby samobójcze),
 • problemy z oddychaniem,
 • swędzenie ciała.

Lion’sTail – jest występującą w Afryce południowej i Wschodniej rośliną wargowatą. Jej inne nazwy to np. „Wild Dagga” i „Lion’sEar”. Prócz wzmocnienia działania konopi Lion’sTail wywołuje:

 • nudności i wymioty,
 • zaburzenia percepcji oraz świadomości,
 • może wystąpi też zwiększone napięcie mięśniowe.(K. Warecki, Dopalacze, str. 52-59)

Substancje opisane powyżej to zarówno syntetyczne jak i naturalne składniki dopalaczy. Większość z nich trafiła na listę środków zakazanych. Jednak ze względu na brak badań toksykologicznych i farmakologicznych nie da się ocenić ani krótko ani długotrwałych skutków ich zażywania.

Dlaczego młodzież sięga po dopalacze?

Okres dojrzewania jest czasem bardzo szczególnym w życiu każdego młodego człowieka. Jest to moment w którym otwiera się wiele możliwości, ale jednocześnie czyha wiele zagrożeń i niebezpieczeństw. Człowiek osiąga dojrzałość społeczną, rozwija się, a jednocześnie zwiększa się jego podatność na wpływy, głównie ze strony grup rówieśniczych. Zwiększa się samodzielność, przemianie ulegają również wartości jakie do tej pory były dla dziecka najważniejsze, zmienia się postrzeganie własnej osoby. Zmiany wewnętrzne wywołane stopniowym osiąganiem dojrzałości fizycznej, pociągają za sobą zmiany w psychice młodego człowieka.

Jak już wspomniałam w okresie tym dokonuje się zmiana postrzegania samego siebie, człowiek zawiera nowe przyjaźnie, poznaje nowych ludzi, tworzą się inne niż dotychczas wzorce relacji interpersonalnych. Zarówno pod względem ilościowym jak i jakościowym zmieniają się doświadczenia osobiste i społeczne. Niejako na nowo kształtuje się poczucie własnej wartości. Przemianie podlega również sfera fizjologiczna człowieka oraz jego gospodarka hormonalna. Pomiędzy 12 a 16 rokiem życia dochodzi zwykle do osiągnięcia fizycznej dojrzałości seksualnej. Młodzież szuka w tym czasie odpowiedzi na pytania o sens własnego życia, sprawdza się w różnych sytuacjach przez co dochodzi do określenia własnego „ja”. Nastolatek osiąga autonomię, kształtują się w nim przekonania kim chce być w przyszłości, co chce dalej robić ze swoim życiem, oraz opinie dotyczące norm moralnych oraz pełnienia ról społecznych. Młodzież odczuwa wtedy dużą potrzebę wolności, autonomii, uwolnienia się spod wpływu i kontroli rodziców. Przejawia się to zwykle buntem w stylu bycia, sposobie ubierania, wyznawaniu wartości na ogół sprzecznych z tymi akceptowanymi przez rodziców lub opiekunów.

W okresie dzieciństwa najważniejszymi osobami dla młodego człowieka są jego rodzice. Okres dojrzewania oraz przemiany psychiczne i fizyczne w nim zachodzące powodują, że w wyścigu o pierwsze miejsce w hierarchii osób ważnych przejmuje grupa rówieśnicza, spychając rodziców na dalsze miejsca. Olbrzymia potrzeba upodobnienia się do rówieśników, przejawia się w podobnym sposobie ubierania się, słuchaniu tego samego rodzaju muzyki, podobnym toku myślenia, mówiąc ogólniej w podobnym stylu bycia. Ciągły strach przed odrzuceniem przez grupę rówieśniczą, nie pozwala młodym ludziom na indywidualność i wychylanie się poza ogólnie przyjęte ramy, co prowadzi często do ślepej pogoni za grupą, niestety również w kwestiach takich jak narkotyki, alkohol, papierosy, czy seks.

Po czym poznać, że dziecko miało kontakt z dopalaczami?

Jacek Wrona w książce pt. „Dopalacze” sugeruje by zwrócić uwagę na następujące niepokojące objawy:

 • zmiany w zachowaniu: nieoczekiwana zmiana przyzwyczajeń, wahania nastroju, izolowanie się od przyjaciół, pojawienie się nowych wzbudzających zaniepokojenie znajomych, krótkie rozmowy telefoniczne i niespodziewane wyjścia, używanie slangu, upodabnianie się do którejś z subkultur, bunt, napady agresji, problemy i konflikty na tle finansowym, spóźnienia i późne powroty do domu, kłamstwa, umniejszanie dotychczasowych autorytetów, niewyraźna mowa, brak apetytu, lub nadmierny apetyt, brak zainteresowania rzeczami, które do tej pory sprawiały przyjemność;
 • wygląd zewnętrzny: blada, odmieniona cera, krosty i wrzody, rozszerzone lub zwężone źrenice, przekrwione oczy, spadek wagi, niechęć do dbania o higienę osobistą, zmiana fryzury, makijażu i stylu ubierania się;
 • objawy chorobowe: kaszel, wysięg z nosa, zasłabnięcia, mdłości, zaparcia lub rozwolnienia, częste przeziębienia, nagłe zmiany ciśnienia i temperatury, pogorszenie się stanu uzębienia, bóle różnych części ciała, depresja i problemy psychiczne.

Należy zwrócić tu uwagę na fakt iż dopalacze są silnie chemiczne, a wymienione powyżej objawy są przewidywanymi reakcjami na chemiczne substraty dopalaczy. W miarę upływu czasu stan osoby używającej dopalaczy będzie się pogłębiał, a objawy będą się nasilały. (J. Wrona, Dopalacze – demony naszych czasów, str. 60 – 64)

Warto zwrócić również uwagę na specyficzne przedmioty, które przydatne są do wytwarzania i używania dopalaczy. W tej samej książce Wrona wymienia następujące przedmioty, które zaniepokoić powinny rodziców i opiekunów nastolatków:

 • wykorzystywane do produkcji i przerobu: garnki lub garnuszki, łyżeczki, szkło laboratoryjne, grzałki, substancje chemiczne, folie (aluminiowa, woreczki), wagi, miarki, pudełka i słoiki z nieznanymi substancjami;
 • pomocne w zażywaniu: fajki, fifki, bibułki, rurki, łyżeczki, folia aluminiowa, lusterka, płytki, szczypce;
 • inne: ciężki słodki zapach, częste wietrzenie pomieszczeń, atropina, niepokojące symbole i znaki na plakatach, w zeszytach itp., niespodziewane zainteresowanie się chemią i botaniką, nieoczekiwane przesyłki z kraju i z zagranicy, polepszenie się sytuacji materialnej nastolatka. (J. Wrona, Dopalacze – demony naszych czasów, str. 64 – 66)

Co możemy zrobić zanim będzie za późno?

 • Szczerze i obiektywnie rozmawiajmy z dziećmi o środkach psychoaktywnych, ich działaniu i możliwościach uzależnienia;
 • Uczmy dziecko asertywności, pomagajmy mu radzić sobie z naciskiem ze strony kolegów, szczególnie zagrożone są dzieci, które nauczone były, że muszą być zawsze dla wszystkich miłe oraz te które nie mają oparcia w najbliższych;
 • Ustalmy jasne zasady odnośnie używania środków psychoaktywnych i bądźmy konsekwentni w ich egzekwowaniu;
 • W sposób umiejętny kontrolujmy na co dziecko wydaje pieniądze i z kim wychodzi
 • Przemyślmy co zrobimy w sytuacji gdy nasze dziecko sięgnie po substancje psychoaktywne. (Alicja Jochymek, Co można zrobić, gdy odkryjesz, że twoje dziecko bierze narkotyki?, str.3)

Gdzie udać się po pomoc?

Gdy zauważymy, że nasze dziecko jest pod wpływem dopalaczy, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Gdy nie mamy dowodów na to, że dziecko bierze środki pobudzające i chcemy z kimś o tym porozmawiać, upewnić się, zapytać w jaki sposób przeprowadzić rozmowę z dzieckiem, powinniśmy skontaktować się ze specjalistą. W naszym kraju działa ogólnopolski telefon zaufania Narkotyki – Narkomania. Gdzie pod nr telefonu 0801 199 990, codziennie w godzinach od 16:00 do 21:00 udzielane są informacje o sieci profesjonalnej pomocy i wsparciu psychologicznym dla osób uzależnionych, ich rodzin, przyjaciół oraz wszystkich innych zainteresowanych tym problemem. Telefoniczną pomoc w problemach związanych z narkotykami oferuje również infolinia stowarzyszenia KARAN. Wsparcie udzielane jest pod bezpłatnym numerem telefonu 0800 120 289 w godzinach 10:00 – 17:00. W obu tych infoliniach otrzymamy informacje dotyczące tego, co powinniśmy zrobić oraz gdzie się udać w celu uzyskania pomocy.

Opracowanie – Izabela Ościłowska

 

25 Kwietnia 2019
Imieniny obchodzą:
Jarosław, Marek, Wasyl
Do końca roku szkolnego zostało 56 dni.
©Społeczna Szkoła Podstawowa STO im. ks. Jana Twardowskiego w Ostrołęce 2007 | Na górę