Odwiedziło nas
1303494 gości

   

TYDZIEŃ KONSTYTUCYJNY

We wtorek, 30 maja odbyły się zajęcia warsztatowe w ramach projektu Tydzień Konstytucyjny, który organizowany jest przez Stowarzyszenie im. Prof. Zbigniewa Hołdy. W ramach tego wydarzenia prawnik, pan Paweł Niewiadomski,  przeprowadził lekcje dotyczące znaczenia Konstytucji w życiu obywateli. Tydzień Konstytucyjny ma zasięg ogólnopolski i odbywa się pod honorowym patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich. Nadzór merytoryczny nad wydarzeniem zgodziła się objąć prof. Ewa Łętowska. Celem projektu jest zwrócenie uwagi uczniów na praktyczny wymiar obowiązywania Konstytucji, działalności Trybunału Konstytucyjnego oraz promowanie świadomego obywatelstwa i zachęcenie młodych ludzi do większego zainteresowania się sprawami publicznymi. Organizatorom zależy na tym, aby w przystępny i interesujący sposób pokazać, że problematyka konstytucyjna ma bezpośredni wpływ na codzienne życie każdego z nas. W ramach Tygodnia Konstytucyjnego promowane jest wśród młodych ludzi świadome obywatelstwo i motywacja do większego zainteresowania sprawami publicznymi. Organizatorzy chcą też zwrócić uwagę na kluczową rolę sądów powszechnych w stosowaniu prawa w Polsce, przy uwzględnieniu nadrzędnej roli Konstytucji.

Image

Image

Image Image

Image Image

Aneta Zyśk

 

 
PROFIL GLEBOWY

We wtorkowy poranek, podczas lekcji geografii, uczniowie klasy I gimnazjum wyruszyli w teren, by zbadać profil glebowy w naszej przyszkolnej okolicy. Był to kolejny element lekcji - Gleba. Strefa życia, którą realizowaliśmy metodą projektu. Podczas wcześniejszych zajęć gimnazjaliści zapoznali się z wiedzą teoretyczną, dotyczącą np. samej definicji gleby, jej rodzajów, składu chemicznego, czynników glebotwórczych czy miejsc występowania. Pracując w grupach dokonali szczegółowej prezentacji poszczególnych gleb strefowych i astrefowych. W terenie, najsilniejsi w klasie, uzbrojeni w wyostrzone szpadle, zadali sobie niemało trudu i wykopali odkrywkę na głębokość ponad jednego metra. Każdy miał za zadanie naszkicować uzyskany w ten sposób profil glebowy, ukazać poszczególne warstwy gleby również kolorem i go dokładnie opisać. Następnie pobraliśmy próbki kolejnych warstw gleby. Poprosiliśmy p. Gontarz, by pomogła nam chemicznie, określić ich odczyn. Okazało się, że gleba w naszej okolicy ma odczyn zasadowy. Po tej lekcji dowiedzieliśmy się jak realnie wyglądają poszczególne poziomy glebowe - od poziomu próchniczego, przez poziom wymywania i wmywania, aż po skałę macierzystą a na glebę patrzymy już z zupełnie innej perspektywy. Wszyscy ucząc się, również dobrze się bawili.

Image

Image    Image

Image

Image    Image

Aneta Zyśk

 
PRAWA KONSUMENCKIE DLA KAZDEGO

Znajomość praw ochrony konsumentów oraz umiejętne z nich korzystanie, zdecydowanie pomaga w podejmowaniu decyzji zakupowych, a tego, jakie prawa chronią konsumentów, szczególnie tych małoletnich, dowiedzieli się uczniowie klasy I gimnazjum, podczas spotkania z panią A. Juziuk, radcą prawnym, a prywatnie mamą jednego z naszych uczniów, w ramach zajęć wiedzy o społeczeństwie. Mimo iż z roku na rok przedsiębiorcy podnoszą jakość oferowanych produktów oraz świadczonych usług, a konsumenci są bardziej świadomi ochrony swoich praw, to i tak czasem dochodzi do spornych sytuacji, gdy zauważamy wadę zakupionego towaru lub usługi. Podczas spotkania uczniowie poznali podstawowe zagadnienia związane z prawami i obowiązkami konsumenta, a także konsekwencje wynikające z zawierania umów oraz dochodzenia swoich praw z nich wynikających. Wśród tematów naszego spotkania znalazły się takie zagadnienia jak:

  • Kiedy i w jakich przypadkach można odstąpić od umowy kupna towaru lub usługi?
  • W jakich sytuacjach możemy dokonać zwrotu zakupionego towaru?
  • Czym jest rękojmia i gwarancja oraz prawa z nich wynikające?

Omawiane przez naszego wyjątkowego gościa zagadnienia miały bezpośrednie odniesienie do przykładów z życia, a szczególnie tych związanych ze sprzedażą internetową, która staje się coraz bardziej popularna i powszechna. W trakcie spotkania każdy miał możliwość wyrazić swoje wątpliwości dotyczące jego spraw oraz uzyskać odpowiedź na nurtujące go pytania.
Nie zawsze znamy nasze prawa konsumenckie, dlatego warto skorzystać z pomocy jednej z wielu instytucji, dbających o ich przestrzeganie - podkreśliła pani Juziuk. Instytucją, która pomoże w sprawach indywidualnych jest Powiatowy Rzecznik Konsumentów, u którego otrzymamy m.in. bezpłatną poradę konsumencką, informacje o zakresie ochrony naszych praw, a w postępowaniach Rzecznik może wystąpić z wnioskiem do przedsiębiorców lub też wytoczyć powództwo na rzecz konsumentów. To było bardzo wartościowe spotkania. Bardzo za nie dziękujemy.

Image

Image

Image

Aneta Zyśk

 
FINAŁ OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU MATEMATYCZNO- LOGICZNEGO ŁAMIGŁOWY 2017

27 maja 2017 roku w Starachowicach odbył się XXVIII finał konkursu Łamigłowy. Naszą szkołę reprezentowało 10 osób, które najlepiej napisały szkolne eliminacje. W drużynie szkoły podstawowej walczyli - Ania Leszczyńska i Alan Wołosz z klasy II, Wiktor Laskowski z klasy III, Zofia Zielińska z klasy IV, Maria Zielińska i Tomasz Szczepkowski z klasy VI. Zespół gimnazjalny tworzyli: Mateusz Golan z klasy I, Jakub Bodak, Szymon Ślusarz i Jakub Ambrzykowski z klasy III.

Image

W Starachowicach nasza wspaniała dziesiątka zmagała się z dwiema częściami konkursu - matematyczną i językową. Każdy pracował na indywidualny i zespołowy wynik. Wszyscy spisali się na medal! Z radością informujemy, że w kategorii zespołowej, uczniowie szkoły podstawowej zdobyli I miejsce.

Image

W zmaganiach indywidualnych zaś możemy gratulować III miejsca Ani Leszczyńskiej (kategoria klas I-II), II miejsca Wiktorowi Laskowskiemu (kategoria klas III- IV), III miejsca Zosi Zielińskiej (kategoria klas III-IV) i V miejsca Marysi Zielińskiej i Tomkowi Szczepkowskiemu (kategoria klas V-VI).

Image

Image

Image

Na dwudniowym wyjeździe prócz trudów konkursowych czekały na uczniów liczne przyjemności- wycieczki - m.in. do Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni, ciekawe występy kolegów ze Starachowic, spotkania z rówieśnikami z różnych stron Polski. Zapraszamy do oglądania naszych zdjęć w galerii.

Dorota Żebrowska

 
SZKOLNY KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO DLA KLAS TRZECICH

25 maja w naszej szkole odbył się konkurs z języka angielskiego sprawdzający umiejętności naszych trzecioklasistów. I miejsce zdobyła Kornelia Nawrocka, II- Karolina Podolak, a III m. Michalina Dziwiszek. Do kolejnego etapu, który odbędzie się w SP nr 2 przeszły 2 pierwsze laureatki. Życzymy powodzenia!

Image

 

 
CZYTAM I RYSUJĘ Z BRATKIEM- FINAŁ KONKURSU

Kim jest Bratek?
Bratek jest bohaterem serii „Ortograffitii z Bratkiem”. Ta sympatyczna postać wprowadza dzieci w tajniki ortografii, interpunkcji, czytania ze zrozumieniem, redagowania tekstów, a przede wszystkim nazywania emocji, radzenia sobie w różnych sytuacjach. Bratek zachęca wszystkie dzieci do czytania i rysowania, dlatego nauczycielki Zespołu Szkół Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Ostrołęce promują czytelnictwo wśród najmłodszych, jedną z form jest konkurs z Bratkiem. Co roku patronat nad konkursem obejmują autorki bajeczek terapeutycznych, pomysłodawczynie postaci Bratka, panie Małgorzata Rożyńska i Izabela Mańkowska. Zwięczeniem wszystkich działań jest współpraca z przedszkolami, które chętnie biorą udział w konkursie. W tym roku wpłynęło 69 prac.
Dnia 25 maja 2017 r. Społeczność Zespołu Szkół Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Ostrołęce gościła laureatów tegorocznej; czwartej edycji konkursu. Z przyjemnością zawiadamiamy, że zwycięzcami zostali:
w kategorii 5 latków :
• 1 miejsce –Aleksandra Mierzejewska PM nr 17 „Kraina Misiów”
• 2 miejsce- Julian Żerański PM nr 17 „Kraina Misiów”
• 3 miejsce- Nela Sesay PM nr 17 „Kraina Misiów”
Wyróżnienia :
• Kornelia Wołosz- Przedszkole Samorządowe w Rzekuniu
• Emilka Karolak -PM nr 10
• Hanna Deptuła PM nr 17 „Kraina Misiów”
• Lena Orzołek- Przedszkole „Bajeczka”
Nagroda Dyrektora – Mateusz Napiórkowski PM nr 10

w kategorii 6 latków:
1 miejsce – Lena Dymerska PM nr 5
2 miejsce – Marta Lenkiewicz PM nr 5
3 miejsce –Anielka Gumowska PM nr 10
Wyróżnienia:
• Oliwier Święcicki PM nr 5
• Izabela Samsel PM nr 5
• Anielka Podolak PM nr 10
• Mikołaj Radzikowski Przedszkole „Bajeczka”
Nagroda Dyrektora –Lena Prusińska PM nr 5
Składamy podziękowania wszystkim Dzieciom biorącym udział w konkursie, Rodzicom i Nauczycielom. Jednocześnie serdecznie dziękujemy Rodzicom naszej szkoły oraz zaprzyjaźnionym instytucjom za pomoc w organizacji przedsięwzięcia.
Do zobaczenia w przyszłym roku! :)

Image

 
PROJEKT GIMNAZJALNY

Początkowo był luz, jak to na gimnazjalistów przystało. Potem jedni pracowali jak mrówki, inni śpieszyli sie powoli. Opiekunowie projektów motywowali do wytężonej pracy - kij i marchewka były w ciągłym ruchu. Czas jednak płynął dla wszystkich tak samo i nieubłagalnie zbliżał się dzień obrony projektów gimnazjalnych.

25 maja od samego rana wyczuwało się delikatny stres. Gimnazjaliści mieli zaprezentować efekty swojej pracy przed komisją i swoimi młodszymi koleżankami i kolegami. Tymczasem nie działał jakiś kabel, film zaczął się zacinać itp. złośiwość rzeczy martwych była obecna.

Wszystko jednak zakończyło się ZWYCIĘSTWEM, chociaż stres odszedł dopiero po porządnym śnie :)

Image

Gratulujemy: Kasi, Natalii, Oli, Ani, Wiktorii, Tomowi, Sewerynowi, Konradowi, Bartkowi, Mikołajowi i Szymonowi :)

 
FINAŁ MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU PIERWSZY KROK W POEZJĘ

18 maja 2017 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ostrołęce odbył się finał Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego Pierwszy krok w poezję. Reprezentanci naszej szkoły uzyskali następujące wyniki:

W kategorii klas I:

Staś Mróz - I miejsce

Jan Mierzejewski - III miejsce

W kategorii klas II

Gabriela Nisio - III miejsce

W kategorii klas III

Zofia Zyśk I miejsce

Igor Łada - I miejsce

Maciej Załęski - III miejsce

Serdecznie gratulujemy!

Image

 
STO Z SUKCESAMI NA ARENIE LEKKOATLETYCZNEJ

Reprezentacja naszej szkoły wywalczyła awans na Mistrzostwa Województwa w Czwórboju Lekkoatletycznym, (bieg na 60m, skok w dal, rzut piłeczką palantową, bieg na 600m), które odbędą się 26 maja w Kadzidle.

Dziewczęta startujące w składzie:

  • Amelia Napiórkowska,
  • Maja Rochniak,
  • Alicja Prusik,
  • Maja Czaplińska,
  • Lena Wilczyńska,
  • Oliwia Napiórkowska,

po zaciętej rywalizacji wskoczyły na najwyższe miejsce podium w Mistrzostwach Miasta i uzyskały awans do zawodów międzypowiatowych. Na kolejnym szczeblu rywalizacji, w Kadzidle 22 maja reprezentacja STO ustąpiła tylko miejsca zespołowi z Zaręb Kościelnych, kwalifikując się tym samym do udziału w Mistrzostwa Województwa.

Image

Image

Katarzyna Szuster

 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»24 Lutego 2018
Imieniny obchodzą:
Bogurad, Bogusz, Boguta
Do końca roku szkolnego zostało 117 dni.
©Społeczna Szkoła Podstawowa STO im. ks. Jana Twardowskiego w Ostrołęce 2007 | Na górę