Odwiedziło nas
1398050 gości

   

NASI RODZICE WYSTARTOWALI

Jesienią, w Susku Starym, odbyła się już siódma edycja Biegu Pamięci Marynarzy i Ułanów, którzy zginęli w walkach na ziemi rzekuńskiej w 1920 roku. Jak co roku, mocną ekipą, stawili się nasi niezawodni Rodzice, jako Drużyna STO. Uczniowie naszej szkoły również brali czynny udział w organizacji całego przedsięwzięcia – stali dzielnie na mecie, wręczali kończącym bieg zawodnikom medale, kobietom – róże… pilnowali, by każdy zawodnik otrzymał butelkę wody, regeneracyjnego batonika, dbali o porządek i miłą atmosferę podczas całej imprezy… Dzielnym MAMOM i TATOM składamy serdeczne gratulacje i do zobaczenia za rok…

Image

ImageImage

Image Image

Image Image

Image

Image

Aneta Zyśk

 
PROJEKT POLSKO-IZRAELSKI "JESTEŚMY RAZEM"

Już po raz dziewiąty na terenie Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince odbyło się polsko-izraelskie spotkanie młodzieży pt.: „Jesteśmy Razem”. W tegorocznych warsztatach edukacyjnych wzięło udział prawie pół tysiąca młodych ludzi z Polski i Izraela. W tym roku do tego grona dołączyli też uczniowie klasy ósmej naszej szkoły. Projekt został zorganizowany przez wojewodę mazowieckiego, Muzeum Historii Żydów Polskich „Polin”, Muzeum Walk i Męczeństwa w Treblince oraz Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. Wydarzenie rozpoczęły wspólne warsztaty integracyjne prowadzone przez nauczycieli szkół polskich i izraelskich. Następnie uczestnicy projektu wzięli udział w oficjalnych uroczystościach na terenie byłego obozu koncentracyjnego w Treblince. Obchody główne zostały poprzedzone minutą ciszy, odśpiewaniem hymnu Polski i Izraela i złożeniem wieńców na terenie byłego Karnego Obozu Pracy. Wzruszającą chwilą corocznych spotkań jest zapalenie sześciu zniczy symbolizujących liczbę ofiar Holocaustu. Oprawę artystyczną wzbogacił program zaprezentowany zarówno przez polską, jak i izraelską młodzież. Potem głos zabrali goście, przedstawiciele kancelarii prezydenta RP, rządu, ambasady Izraela i władz lokalnych. Udział w projekcie był wyjątkową lekcją historii. Dziś wydaje się rzeczą zasadniczą, abyśmy z jednej i drugiej strony dążyli do porozumienia i przyjaźni, pomimo zła i niegodziwości jakiego w naszych wspólnych dziejach było wiele. Powinniśmy i chcemy być strażnikami pamięci o holokauście. Tej przerażającej, niewyobrażalnej zbrodni, którą ludobójczy reżim hitlerowski popełnił na 6 milionach Żydów europejskich. Połowę jego ofiar stanowili obywatele Rzeczypospolitej. Ocalała reszta ludności znosiła nędzę i poniewierkę, jakiej od wielu stuleci nie zaznały narody Europy. Dziś Polacy i Żydzi są dziedzicami tej trudnej i bolesnej zarazem przeszłości. Udział w projekcie pozwolił nam lepiej zrozumieć zawiłość tej historii. Dał możliwość wymiany poglądów i spostrzeże. I co ważne - doskonalił praktyczną znajomość języka angielskiego. Wtorkowe spotkanie w Kosowie Lackim upłynęło w nastroju zadumy i refleksji. Podkreśliła to piękna pogoda i … „Śpij kolego” odegrany na końcu uroczystości. Była to dla nas wspaniała lekcja tolerancji, pojednania i dialogu.

Szczególne podziękowania kierujemy do naszej absolwentki – Marty Gontarz, która mimo iż już nie jest uczennicą naszej szkoły, to wciąż jest obecna na każdym, kolejnym spotkaniu. Z wielką troską i przejęciem wcieliła się w rolę historyka i koordynatora projektu. Swoją pasją i zaangażowaniem zaraża kolejne pokolenie naszych uczniów… dziękujemy i do zobaczenia za rok…

Image

ImageImage

ImageImage

Image

Image

Image

Aneta Zyśk

 
SUKCESY KRYSI I ADAMA

Wielkie gratulacje należą się Krysi (klasa VIII) oraz Adamowi (klasa VI) – zdobyli wysokie lokaty w ogólnopolskich konkursach przedmiotowych:

Krystyna Cholewa zdobyła Wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Geograficznym zorganizowanym przez Centrum Edukacji Szkolnej w Warszawie,

Adam Dovgosheya zdobył tytuł Laureata – zajmując II miejsce w ogólnopolskim Konkursie Historycznym zorganizowanym przez Centrum Edukacji Szkolnej w Warszawie.

Image

Image

Image

Aneta Zyśk

 
KOLOROWE PRÓBY W KL. IVB

Na lekcji plastyki bawiliśmy się w łączenie kolorów. Produkowaliśmy kolory pochodne i łączyliśmy dopełniające, żeby przekonać się, jaki kolor powstanie. Niby łączenie kolorów, to żadna nowość, ale niektórzy byli niezwykle zaskoczni odcieniami, które uzyskali.

Image

Image

Image Image

Image Image

Iwona Piskorek-Rakowska

 
SĄD W KL VI

Lekcja języka polskiego w klasie VI, Sąd nad Ebenezerem Scrooge'em. Wkład pracy uczniów i zaangażowanie rodziców na medal. Dziękuję :)

Image

Image

Image

Image

Katarzyna Mierzejewska

 
KLASOWE MIKOŁAJKI W IV A

Prezent, ale jaki?

Mikołajki – tradycyjna, polska nazwa święta ku czci świętego Mikołaja, biskupa Miry, obchodzonego 6 grudnia w katolicyzmie i prawosławiu. Do XIX wieku był to na ziemiach polskich dzień wolny od pracy. W 1969 roku w Kościele katolickim zniesiono święto, jest to już tylko tzw. wspomnienie dowolne. Od średniowiecza w wigilię tego dnia święty Mikołaj przynosił dzieciom prezenty. W XIX i XX wieku, obdarzający dzieci podarkami w swoje święto Mikołaj, został przekształcony w baśniową postać rozdającą prezenty w Boże Narodzenie. Współcześnie w Polsce nadal panuje zwyczaj obdarowywania się 6 grudnia drobnymi upominkami.

 

W naszej szkole dzieci uwielbiają Mikołajki. Wcześniej odbywa się losowanie osoby, której należy podarować upominek.

 

W klasie IV a już od tygodnia trwały przygotowania do tego święta.

Na godzinie wychowawczej dokonaliśmy losowania karteczek z nazwiskiem osoby, którą musimy obdarować prezentem, żeby było ciekawiej, nazwiska i imiona były zakodowane. Wiedzieliśmy tylko, czy wylosowaliśmy chłopca czy dziewczynkę… .

Zgodnie ze zwyczajem panującym w naszej klasie - każdy uczeń krótko opowiedział o tym, czym się interesuje i jaki prezent sprawiłby mu radość.

Mikołajkowa uroczystość odbyła się 6 grudnia. Odwiedziła nas sama Pani Dyrektor, były obecne niektóre mamy oraz siostra Pana Marcina, dla którego kilka dni wcześniej organizowaliśmy akcję charytatywną – Pani Sylwia Kupis.

Panowała wspaniała atmosfera. Wszyscy ubraliśmy się stosownie na tę okoliczność. Przy dźwiękach świątecznych utworów nasz szkolny Mikołaj i jego pomocnicy wywoływali po kolei dziewczęta i chłopców, wyznaczali im zadania typu: śpiewanie piosenki, recytacja wiersza, wykonanie tańca, rozwiązanie zagadki, wykonanie ćwiczenia gimnastycznego. Wszyscy świetnie się bawiliśmy. Gdy wszystkie prezenty trafiły do rąk adresatów, nastąpiła ich prezentacja. Uśmiechy na naszych twarzach to dowód na to, że warto organizować klasowe Mikołajki.

Niedługo święta Bożego Narodzenia, więc rozpoczęliśmy już przygotowania do naszej klasowej Wigilii.

Image

Image

Image

Aneta Zyśk

 

 
PIERNIKI W KL. III

Wspólne pieczenie pierników z rodzicami, babciami, i ciociami.

Image

Image

Image

Image

Lidia Prusik

 
MIKOŁAJKI W KL. III

Image

Image

Image

Image

Lidia Prusik

 
POMÓŻMY MIKOŁAJOWI - KL. IV - VI

30 listopada wybralismy się do Multimedialnego Centrum Natura w Ostrołęce na spotkanie z Mikołajem. Jak się można było spodziewać, zostaliśmy uroczyście powitani przez głównego bohatera naszej wyprawy oraz cały sztab Jego świty. Podzielono nas na kilka grup i przydzielono nam konkretne zadania. I tak: W Mikołajowej Cukierni pomogliśmy upiec przepyszne pierniczki, w Mikołajowej Poczcie skrobneliśmy słówko o prezentach, w Elfim Warsztacie pomogliśmy zapracowanym Elfom wykonać choinkowe ozdoby, w Teatrze Świętego Mikołaja pomogliśmy asystentomnakręcić krótki spot do świątecznej piosenki, w Zimowym Borze szukaliśmy podków szczęścia. Na koniec Mikołaj spotkał się z nami w Światecznej Bibliotece… Było cudownie, świątecznie… i już nie możemy doczekać się Świąt!

Image

Image

Image Image

Image Image

Image

Aneta Zyśk

 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»24 Lutego 2019
Imieniny obchodzą:
Bogurad, Bogusz, Boguta
Do końca roku szkolnego zostało 116 dni.
©Społeczna Szkoła Podstawowa STO im. ks. Jana Twardowskiego w Ostrołęce 2007 | Na górę